Аліменти: основні поняття, мінімальний та максимальний розмір

Дата: 13.05.2020 16:31

Аліменти – це обов’язок утримання у визначених законом випадках одним членом сім’ї іншого.

Сьогодні ми зупинимось на обов’язку одного з батьків утримувати свою дитину.

Обов’язок по сплаті аліментів триває до повноліття дитини, однак він може бути продовжений у випадку навчання дитини у ВНЗ до моменту закінчення навчання.

Аліменти можуть сплачуватись в добровільному порядку чи в судовому.

Розглянемо саме стягнення аліментів в судовому порядку.

Хто має право на стягнення аліментів?

Таке право має той з батьків,  з яким проживає дитина. Також таке право має опікун дитини. З цього випливає, що особа має надати суду докази, що дитина проживає саме з нею.

Куди звертатись?

Позови про стягнення аліментів можуть бути подані за місцем реєстрації особи, яка подає позов чи заяву. Такими є районні, районні у містах суди Позивачі у таких справах звільняються від сплати судового збору.

Розмір стягнення аліментів.

Розмір аліментів має бути достатнім для гармонійного розвитку дитини.

При визначенні розміру аліментів враховуються стан здоров’я як платника аліментів, так і дитини, наявність інших утриманців в платника аліментів.

Законодавець ввів такі поняття як мінімальний гарантований та мінімальний рекомендований розмір аліментів.

Обидва ці розміри прив’язані прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Він закріплюється в Законі України «Про державний бюджет» на відповідний рік.

Вищевказані величини розділені на дві категорії:

1.Прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років (станом на 01.05.2020 складає 1779 грн) ;

2. Прожитковий мінімум для дитини віком від 6 до 18 років (станом на 01.05.2020 складає 2218 грн).

Мінімальний гарантований розмір аліментів складає 50 % від прожиткового мінімуму дитини відповідного віку, тобто:

1. для дітей віком до 6 років - 889 грн.

2. для дітей віком від 6 до 18 років - 1109 грн.

Тобто, це та сума в місяць на одну дитину, менше якої аліменти стягнуті бути не можуть.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів складає прожитковий мінімум для дитини відповідного віку.

Цей розмір може бути стягнуто лише у разу достатнього заробітку платника аліментів.

Аліменти також можуть стягуватись в твердій сумі, тобто призначається певна фіксована сума коштів, яка буде стягуватись з платника аліментів щомісяця.

Якщо дітей більше одного, то визначається загальна частка для стягнення аліментів на всіх дітей. Вона буде діяти до моменту, поки найстарша дитина не досягне повноліття.

Слід також зазначити, що у випадку стягнення аліментів в частці від доходу платника законодавець надав можливість стягувати аліменти в сплощеному порядку в таких розмірах:

1. 1/4 на одну дитину

2. 1/3 на двох дітей

3. 1/2 на трьох і більше дітей.

Проте сума стягнення аліментів не може бути більшою десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, що станом на 01.05.2020 року складає 17790 грн та 22180 грн відповідно.

Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:

Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна,  вул. Незалежності, 2; тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443

• Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2; тел.: (04859) 40 300;

• Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49; тел.: (04860) 94 430;

• Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93; тел.: (04854) 2 00 55

Також знайти відповідь на юридичне запитання можна у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/ або зателефонувавши на єдиний номер систем