Протидія домашньому насильству

Дата: 10.04.2020 11:53

Наразі країна знаходиться на карантині і в цих умовах громадяни замкнені в своїх домівках на тривалий час. Нерідко стосунки між близькими стають більш напруженими. В результаті світ стикнувся з проблемою підвищення проявів домашнього насильства.

Нажаль, така тенденція не оминула й Україну. Вже сьогодні і поліція і різні громадські організації відмічають зростання проявів домашнього насильства.

На даний час в нашій державі для попередження цього явища прийнято профільний закон, а також до Кримінального та Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені зміни, якими запроваджено відповідальністю за це діяння.

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» введено ряд термінів які визначають що саме є домашнім насильством, його види, ознаки, а також хто є сторонами домашнього насильства та які засоби його протидії передбачені.

То що ж вважається домашнім насильством в розумінні законодавства?

Домашнє насильство - це не лише побої. Це як будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування по відношенню до людини, якщо вони порушують її конституційні права і свободи, наносять моральну шкоду або шкоду фізичному чи психічному здоров`ю.

Фізичне насильство – це коли: вас б`ють, штовхають; перешкоджають вільному пересуванню; створюють ситуації, які можуть загрожувати вашому життю чи здоров`ю; вам погрожують зброєю чи іншими предметами, що можуть завдати фізичної шкоди; вас позбавляють допомоги під час хвороби чи вагітності.

Економічне насильство : вас позбавляють їжі чи води; пошкоджують чи ламають особисте майно; незаконно обмежують доступ до житла чи позбавляють житла; вилучають власні кошти, речі; примушують жебракувати, забороняють або примушують працювати, забороняють навчатися;

Психологічне насильство: погрожують вбивством, каліцтвом; цілковито контролюють; зневажають як особистість; погрожують відібрати дітей;  переслідують, залякують, цькують, у всьому звинувачують;

Сексуальне насильство: примушують займатися проституцією; примушують до небажаних статевих стосунків; неприйнятно жартують, виголошуючи фрази із сексуальним підтекстом;

Суттєво розширено й коло осіб, яких стосується таке явище. Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти між подружжям, то тепер це і колишні чоловіки або дружини, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширили і коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі.

Введено поняття дитини-кривдника, тобто особи до 18 років, яка вчинила будь-яке насильство.

А дитина (особа до 18 років) вважається жертвою не лише коли вона зазнала насилля, і коли стала його свідком.

Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:

Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна,  вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443

• Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;

• Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;

• Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55

Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103

Роман Непочатов